Polemika
Fizyka
Kuźnia
Sprzęt
Z warsztatu
O mnie

Dyna Sys VS ESP - czyli prezent Shimano.

(13.01.2013)

Będąc niepoprawnym sprzętowym onanistą wygrzebuję czasem z internetu ciekawe informacje. Ostatnio trafiłem na taką, interesującą, tabelkę:

Shimano 8s -- 22 mm

Shimano 9s -- 23 mm

Shimano 10s -- 23 mm

Shimano 10s (Dyna Sys) -- 36 mm

SRAM 9s (1:1) -- 35,5 mm

Co ta tabelka określa? Otóż jest to uciąg linki każdej z tylnych manetek w odpowiednich systemach który powoduje przejście tylnej przerzutki nad całą kasetą – tzn przez wszystkie biegi. Pozwala on na obliczenie jakie jest rzeczywiste przełożenie przerzutka/manetka.

Kaseta 8 rzędowa Shimano posiada koronki w stałej odległości środek/środek równą 4,8mm. W przypadku kasety 9 rzędowej jest to 4,34mm. Kaseta 10 rzędowa ma tę wielkość nominalnie równą 3,95mm.

Z tego wynika, że kaseta 8 rzędowa posiada wysokość 33,6mm, kaseta 9 rzędowa to już 34,72mm, zaś dla 10 rzędów to już 35,55mm.

Aby policzyć przełożenie danego systemu wystarczy zatem podzielić wysokość kasety przez ilość linki. Policzmy zatem

Model

Skok linki

Wysokość kasety

Przełożenie

Shimano 8s ( SIS )

22mm

33,6mm

1,53

Shimano 9s ( SIS )

23mm

34,72mm

1,51

Shimano 10s ( SIS )

23mm

35,55mm

1,54

Shimano 10s ( dyna sys )

36mm

35,55mm

0,99

SRAM 9s ( 1:1, ESP )

35,5mm

34,72mm

0,98

Czy widzicie już?

Ok. Nominalnie wiemy, że przerzutki Shimano zgodne z SIS, czyli prawie wszystko Shimano poza Dura Ace do modelu 7400, jest ze sobą zgodne. Możemy dowolnie mieszać tylne przerzutki i manetki. Tak długo jak ilość biegów na manetce jest równa ilości biegów na kasecie, to wszystko działa sprawnie. Przełożenie nominalne systemu SIS wychodzi nam tutaj 1.51-1.54.

Przyglądając się przełożeniu w systemie Dyna Sys i Sram ESP widzimy, iż przełożenie wynosi 0.98-0.99. Z tego prosty wniosek, że:

Shimano DYNA-SYS i SRAM ESP są ze sobą kompatybilne!

Co ciekawe – Dyna Sys jest bardziej zgodne ze SRAMem niż z SIS same ze sobą :) W każdym razie, informacja ta daje nam dwie istotne wieści.

Po pierwsze – możemy zrobić upgrade do 10 rzędów w rowerze z przerzutką SRAM ESP poprzez zmianę manetki na Shimano Dyna Sys oraz kasety i łańcucha na 10 rzędowe.

Po drugie – możemy wyposażyć się w przerzutkę Shimano Dyna Sys – i w rowerze z manetkami SRAM ESP wszystko powinno działać bez zająknięcia. Jest to o tyle istotne, że pozwala to na zastosowanie przerzutki ze sprzęgłem - czyli Shadow Plus - w rowerze z 8 i 9 rzędowym napędem.

Oczywiście, tabelka na górze mogła być również czyjąś radosną fabrykacją, więc należało problem sprawdzić. Akurat przeprowadzam upgrade roweru do ędóro i posiadam dostęp do przerzutki Dyna Sys i jednocześnie szwagier posiada rower z manetkami ESP.

No więc wysmażyłem taki test:

Złożenie wszystkiego do kupy okazało się... trywialne. Po prostu złożyłem do kupy, pokręciłem baryłką w manetce i viola. Bangla.

Zachęcony efektami i dzięki pomocy ( dzięki Timon! ) z zewnątrz udało mi się kilka dni później zestawić, celem testu kasety 9 rzędowej, coś takiego:

Regulacja okazała się jeszcze bardziej trywialna niż w przypadku testu 8 rzędowego. Głownie dlatego, że kaseta złożona z luźnych koronek zwykle przerzuca gorzej niż "natywna".

W każdym razie – pierwsze testy wydają się potwierdzać, że w rzeczywistości systemy Shimano Dyna Sys i SRAM ESP są kompatybilne. Następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy działa to tak samo dobrze w terenie. Oraz oczywiście, czy działa kombinacja 10 rzędów z przerzutką SRAM ESP.

Swoją drogą – zastanawiam się, czy jest to przypadek, czy też celowe działanie Shimano. Jakby na to nie spojrzeć – stanowi to okazję dla SH do złapania kilku sprzedanych przerzutek i manetek ludziom którzy do tej pory siedzą w osprzęcie konkurencji...