Polemika
Fizyka
Kuźnia
Sprzęt
Z warsztatu
O mnie

Podkładki ustawcze ISCG i IS2000

(2012.10.07)

Jak świat rowerowy długi i szeroki wszędzie są standardy. I jak mądrzy ludzie już stwierdzili, dobrze mieć dużo standardów spośród których można sobie coś wybrać :)

Niestety standardy rowerowe mają dwie upierdliwe cechy.

Po pierwsze, są często bardzo ogólne. Na tyle ogólne, że dopasowanie dwóch elementów w tym samym 'standardzie' bywa problematyczne.

Po drugie, tolerancje wymiarowe bywają na tyle wąskie, że trudno dopasować dwie rzeczy do siebie.

Mnie osobiście dotknęły te problemy w dwóch miejscach.

Pierwsza sytuacja nastąpiła kiedy próbowałem ustawić napinacz łańcucha w napędzie 1xX. Akurat miałem rower z prawidłowo skonstruowanym mocowaniem ISCG03, co wymaga przy napinaczu 1xX wsadzenia ok 2.5mm podkładki pod płytę napinacza.

Z dodatkowym problemem, aby ustawić napinacz idealnie trzeba klatkę napinacza ustawić bardzo precyzyjnie. Producent mojego napinacza co prawda dostarczył podkładki, ale były one bardzo zgrubne i idealnie napinacza nie dało się ustawić.

Aby utrudnić mi życie – podkładek jest tam milion ( ok, nieco mniej ) przez co montaż był raczej uciążliwy. Umyśliłem sobie wtedy podkładkę ustawczą grubości papieru, która umożliłaby montaż bez problemów. Ale jako, że byłem zajęty innymi problemami, koncept powędrował na półkę.

Drugi przykład takiego problemu jest znany każdemu kto uwidział sobie dwa zestawy kół w rowerze z hamulcami tarczowymi.

Co prawda standard IS2000 dość szczegółowo określa tolerancje wymiarów poszczególnych elementów mocowania. Problem z tym, że sama natura hamulca tarczowego oznacza, że nawet niewielkie odchyłki od tolerancji mogą wywołać ocieranie tarczy o zacisk.

To samo w sobie nie jest problemem, gdyż zakres regulacji położenia zacisku jest zwykle dostarczenie szeroki. Jednakże kiedy mamy dwa zestawy kół, to zwykle ich wymiana wymaga przestawienia zacisku hamulca gdyż, cóż, nie ma dwóch identycznych piast.

Gdyby tylko istniała podkładka ustawcza pod tarczę, o grubości, dajmy na to, 0.1mm, to można by jednak wyrównać takie różnice...

Pomny tych problemów odpaliłem ostatnio mój ulubiony CAD i wyrysowałem sobie coś, co po wykonaniu w nierdzewnej blasze o grubości 0.1mm wygląda tak:

Co to jest. Ano dokładnie podkładki ustawcze pod odpowiednio – ISCG 05, ISCG 03 oraz mocowanie hamulca IS 2000. Testy w toku :)