Polemika
Fizyka
Kuźnia
Sprzęt
Z warsztatu
O mnie

Podkładki ustawcze zębatek korby

(10.08.2015)

Dzisiaj pozwolę sobie na odrobinę komerchy.

Zaraz po chrzcie, za czasów Mieszka I ktoś wpadł na pomysł pozbycia się blatu z trójrzędowej korby – dokonując wiekopomnego odkrycia, czyli korby dwurzędowej w MTB. Kronika Galla Anonima niestety milczy co się z nieszczęśnikiem stało.

W każdym razie, zaraz po zdjęciu blatu pierwsze co się rzuca w oczy to ziejące pustką przefrezowanie na tenże.

Oraz fakt, że mamy nagle 2mm długości śrub kominkowych które trzeba jednak wybrać, bo się środek-teraz-już-blat nie chce przykręcić. Ponieważ dawny już-nie-blat jest już tylko fantomem.

Oczywiście, ęduro bojz założyliby rockring, ale nie wszyscy takowy zakładać chcą. Np ja w rowerze włóczęgowym basza nie zdzierżę.

Kanonicznie wyszarpałbym jakieś okrągłe podkładki z sklepu metalowego i aplikując rozsądnie konserwatywną ilość przemocy, przymocowałbym draństwo.

To rozwiązuje problem, ale wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Poza tym my tutaj w Kuźni ( oraz, przez ekstrapolację koniungcji w funkcji dywersyfikacji, w Trybo ) optymalizujemy ostatnie 1%, więc trzeba to zrobić lepiej.

No więc odpaliłem ulubiony CAD i zaprojektowałem coś takiego:

Czyli uniwersalną podkładkę na pająk 104/64mm która (no dobra, której 4szt ) likwidują luz na kiedyś-trójblatowej-teraz-dwublatowej korbie. W praktyce wygląda to tak:

Ale to nie wszystko.

Podkładka jest zaprojektowana tak, aby pasować po obu stronach otworu montażowego zębatki. A cel tego zabiegu jest dość prosty.

W napędach 1xX koronka napędowa jest montowana na wewnętrznej pozycji pająka 104mm. Z artykułu o lini łańcucha wiemy, że daje to linię łańcucha ok 51mm.

Dokładniej zaś ujmując zależnie od grubości zębatki będzie to zwykle 49mm dla typowej 4mm zębatki N/W.

Linia łańcucha kasety 10rz to ok ~46mm, dla 11 rzędów to już ~45mm.

No więc jak widać, mamy ok 4mm rozbieżności – najbardziej widoczne na najlżejszym przełożeniu. Posiada to dwie istotne wady.

Po pierwsze, podczas pedałowania do tyłu na niskich biegach łańcuch ma skłonność do spadania na wyższe.

Po drugie, częsta jazda na dużym przekosie ( albo raczej, jego ekwiwalencie ) jest szkodliwa dla łańcucha.

Gdyby tylko można było odsunąć tę zębatkę o 2-4mm do środka...

No więc można i wygląda to tak:

I teraz komercja: podkładek zrobiłem sporo więcej niż sam potrzebuję, więc są dostępne przez http:\\www.trybo.pl .