Polemika
Fizyka
Kuźnia
Sprzęt
Z warsztatu
O mnie

Wieści z warsztatu, 9.październik.2017

Składanie frezarki po upgradzie idzie powoli do przodu. Dwie osie już są gotowe, trzecia w drodze. Swoją drogą, więcej roboty mam z kalibracją wszystkiego niż samego skręcania śrubek.


We włóczędze zajechało mi się tylną oponę, Duro Ellie Mae CX. W ramach wymiany do tej pory przednia, taka sama Duro, poszła na tył, zaś do przodu na szybko kupiłem Maxxisa Larsen Mimo CX. I teraz ciekawostka.

Obie opony są w rozmiarze 700x35C, więc teoretycznie będzie to ISO 37x622. Albo na ludzkie - obie opony powinny mieć ok 37mm średnicy. U mnie powinno być więcej, bo włóczęga ma założone koła z obręczami szerszym niż klasyczne CX.

Larsen ma 32mm, Elle Mae ma 38mm.

Maxxis cóż za chędożenie ( what the f*** ) ?


Z okazji kompatybilności 10 i 11 rzędowych napędów jestem na etapie skupywania aluminiowych pająków ze wszleakich źródeł. No i trafiłem okazją na kasetę PG1070, 10 rzędową w rozstawie 11-36. Ciekawostka?

Otóż kaseta wygląda tak:

Od razu widać, że zębatki 15, 17 i 19 są martwe i nadają się tylko na śmietnik. Zębatki 13 i 22 i 25 wydają się być sporadycznie wykorzystywane, zaś 11, 28, 32 i 36 wyglądają dziewiczo. Patrząc z góry widać wyraźnie, iż na 36 i 32 łancuch chyba nigdy nie wylądował, bo w strukturę materiału nie ma wprasowanego smaru i brudu.

Taki sposób zużycia kasety jest symptomatyczny w rowerach, gdzie zakres tejże został dobrany na wyrost w stosunku do terenu po którym rowerzysta jeździ. Najczęściej dzieje się to w nowych rowerach, gdzie np producent montuje kasetę o maksymalnym zakresie i do tego trypla. Taki napęd to może ma sens w wysokich górach, ale na oszałamiającej powierzchni polski jest grubo na wyrost. W efekcie jeździ się na pięciu koronkach z 10 i patelni z przodu. Ale 30 przerzutek jest ;)

Jestem w stanie się założyć, iż dla znakomitej większości rowerów nieszosowych w naszym kraju i dla przeciętnego rowerzysty, wystarczy napęd 1xX oraz kaseta z tymi 300% zakresu.

Na szczęście, jeżeli oceniać po opakowaniu w którym 1070 do mnie przyszło, osoba od której kupiłem tę kasetę zmieniła ją na szosową 12-28. Co jest w tej kwestii doskonałym wyborem.